מהו שדה מגנטי.

היווצרות שדה מגנטי וסוגיו. בדיקת קרינת חשמל, קרינה מגנטית מגנטית- שדה מגנטי.

א. היווצרות שדה מגנטי.
שדה וקטורי קיים מסביב למגנט טבעי , זרם חשמלי ומטען חשמלי הנמצא בתנועה.
יהי B עוצמת השדה החשמלי דהיינו גודל וקטורי שכיוונו משיק לקו השדה היוצא מן הקוטב הצפוני ונכנס לקוטב הדרומי.
גודלו של עוצמת השדה החשמלי מוגדר ככוח שמפעיל השדה המגנטי על חלקיק הטעון במטען חיובי q=1C הנע במהירות של יחידת אחת, בניצב לקווי השדה.
יחידת המידה של עוצמת השדה המגנטי היא טסלה (Tesla) קיימת יחידה קטנה יותר שהיא גַאוּס (Gauss) <1G=10-4T>.
כלל היד הימנית: כאשר מניחים את כף היד ימין כך שהאצבעות מורות את כיוון המהירות והאגודל הפורש את כיוון הכוח לורנץ הפעול על החלקיק החיובי יהיה כיוון השדה ניצב לכף היד,ממנה החוצה.


הערות 
קווי השדה לעולם אינם חותכים זה את זה.
קווי השדה הם קווים סגורים.
כוח לורנץ ,משנה את כיוון התנועה של החלקיק , אך אינו משנה את גודל המהירות. F=B·l·v·sinα

ב. השדה המגנטי של זרם חשמלי.
I. תייל אינסופי.
כיוונו של התייל האינסופי נקבע על פי "כלל יד הימין" או לפי "כלל הבורג": כאשר מבריגים בורג ,כיוון התקדמותו ומגמת סיבובו מתייחסים זה לזה כמו כיוון הזרם.


II. לולאה מעגלית.
יהי R=רדיוס של הלולאה. N =מס' הכריכות. אזי:
 של התייל האינסופי נקבע על פי "כלל יד הימין" או לפי "כלל הבורג": כאשר מבריגים בורג ,כיוון התקדמותו ומגמת סיבובו מתייחסים זה לזה כמו כיוון הזרם.חברת "אתרוג מהנדסים" מומחית בתחום בדיקות קרינת שדה מגנטי, קרינה מעמודי חשמל ומתח גבוה, קרינה משנאים קרינת שדה מגנטי מחדר טרנספורמציה ועוד.

.להזמנת בדיקת קרינה מחשמל- שדה מגנטי ע"י מהנדס חשמל מומחה  בתחום הקרינה, התקשרו : 077-5300087.

כניסה לפורום הקרינה לפורום שדה מגנטי  שירותים בתחום בדיקת קרינה מגנטית. 


ועוד בנושא:
מהו שדה מגנטי- פירוט הסברים ודוגמאות על היווצרות שדה מגנטי וסוגיו.  

נושאים נוספים בקרינה:קרינה סלולרית.קרינה מאנטנה.מדידת קרינה.בדיקת קרינה.אזהרות משרד הבריאות. תקן קרינה.
נושאים נוספים שדה מגנטי: קרינה מעמוד חשמל. קרינה מחדר טרנספורמציה. קרינה משנאי. בדיקות קרינה חשמלית

חדשות אתרוג מהנדסים:
תחום קרינה

הממונה הארצי על הקרינה בישראל: עשרות אנטנות סלולאר דור 3 פועלות ללא כל היתר קרינה. למעלה מ- 2,000 אנטנות סלולאר, חורגות מהרמות המקסימאליות שאישר להן המשרד להגנת הסביבה
[02.06.11]

מערכת ה- Guardian Government שנכנסה לתפקידה באוגוסט 2010 מאפשרת למדינה מעקב רציף אחר 50% מהאנטנות הסלולאריות. המערכת מנטרת את הקרינה ומשווה 24 שעות ביממה 365 ימים בשנה את נתוני השידור של אתרי הסלולאר מול ההיתרים שקיבלו חברות הסלולאר מהממונה הארצי על הקרינה. עד היכנסה לתפקיד של מערכת ניטור קרינה זו, בוצעו רק בדיקות ידניות אחת לשנה על ידי חברות בדיקה חיצוניות [02.09.10]

בבדיקת קרינה בחדר מנוחת כבאי תחנת הרצליה החשוף לקרינה מגנטית מארון החשמל של מבנה התחנה, נתגלתה קרינה של 32 מיליגאוס: פי 15 מהמלצות המשרד להגנת הסביבה.
[28.07.09]

השר החדש לתשתיות לאומיות- עוזי לנדאו הבטיח שיועתק קו המתח הגבוה בשכונת אורות רבין באור עקיבא . חברת החשמל בצעה בקו שינויים לצימצום השדה האלקטרו-מגנטי בבתים הסמוכים. התושבים לעומת זאת, מתלוננים כי הקרינה ממשיכה להיות גבוהה.
[24/07/2009 ]

מבקר המדינה מתח ביקורת קשה על הפיקוח בנושא הקרינה הנפלטת ממוקדי שידור: הציבור אינו יודע היכן נמצאות אנטנות, אינו מסוגל לקבל מידע מלא על האנטנות שמזהה, אינו יודע מהן השפעות הקרינה על בריאותו וגם אם ידע - אינו יכול לעיתים להתנגד להצבת אנטנה ליד ביתו
[06.05.09]

פורסם דו"ח מסכם: "מתקן גישה אלחוטית": ".. כל סוגי המתקנים בהיתר עדיפים מבחינת בטיחות קרינה על פני מתקן גישה אלחוטית במישור האנכי ונחותים במישור האופקי. מתקן בהיתר בנייה מסוג אנטנה על תורן הינו העדיף ביותר בשל מיקומה הגבוה של האנטנה.."
[06.09]